İlk Mülakatta Ne Yapılmalı ! Mülakat Tecrübem !

2017 yılında aldığım KPSS puanı ile mülakata girmeyi hak kazandım. Mülakat tercihimi yaptıktan sonra açıklandığı güne kadar mülakat adına bir dergi okuyarak çalıştığımı söyleyebilirim. Bilişim dergisiydi.

Mülakat tarihi geldiği gün sabah şık bir kıyafetle yapılacak olan yere gittim. Biliyorum ki mülakat haberlerinde artık +3 -3 gibi düşüncelerin olmadığı insanların aldığı puanları yukarı veya aşağıya yuvarlayarak onların puanları üzerinden bir haksızlığa yol açmak istemediklerini biliyorduk. Ki mülakat günü de aynen bu oldu.

Adım okunduktan sonra sınıfın kapısında beklemeye başladım. İçeriden beni çağıracaklarını söylediler. Dayanamadım kapıyı açtım adam biraz bekler misiniz hocam dedi. Öylece bekledim ardından buyurun Hocam dediler ve içeri alındım. Ben ne kadar resmi bir görüşme beklesem de komisyon üyelerinin tavrı ve sıcak halleri beni yumuşattı. Önce tokalaşmak istediler ve ardından yerime otur dediklerinden sonra oturdum. Bana havadan sudan bir kaç soru sorduktan sonra gelip bir zarf seçmemi istediler. Her zarfta dört soru vardı ve ilk gözüme çarpan zarfı kararlı bir şekilde çektim ve yerime geçtim.

Daha fazla mesaj

2018 Mülakatında Çıkmış Sorular !

Zarfı açtım ve dört farklı soru karşıma çıktı. Öncelikle istediğimden başlayabilir miyim diye sordum tabikii dediler ve gözüme çarpan kolay spor sorusunu hemen cevapladım fakat adam cevap için yetinmedi olayı tarihsel kökenlere doğru sürükledi ve bende cevap verdim diğer sorularda da aynı bu şekilde oldu hatta takıldığınız noktalarda ipucu veren komisyon üyeleri bile mevcut.

Soruları cevapladıktan sonra artık mülakatım bitmişti ve sakince dışarı çıktım. 3 ay sonra puan açıkladığında baktım ki puanım yuvarlanıp bırakılmış.