KPSS Ders Notu

Marcia’nın Kimlik Statüleri

Marcia’nın Kimlik Statüleri
Bu haber 27 Mart 2024 - 1:26 'de eklendi ve 4.012 views kez görüntülendi.

Marcia’nın Kimlik Statüleri

Marcia’nın Kimlik Statüleri KPSS sınavında sıkça rastladığımız sorulardan biridir.Bu kimlik statüleri toplamda altı adetten oluşmaktadır.Eğitim bilimleri testinde yapılma olasılığı en büyük soru tiplerinden biridir.

1.Başarılı Kimlik

Başarılı kimlik başlarda bir kriz yaşaması gerekir .Fakat bu krizin ardından nasıl kurtulması gerektiğini araştırmalıdır.Alternatifleri değerlendirdikten sonra en doğru kararı verir.

 

2.İpotekli Kimlik

İpotekli evlerden aklımıza gelsin.Bir eviniz var ve bankaya para karşılığı ipotek ediyorsunuz.Bankanın kolları altında hareket ediyorsunuz.Bu kimlikteki insanlar araştırma yapmaz ve kriz yaşamaz.Babam ne derse o olsun modunda yaşarlar.Hayatları ipotek edilmiştir.Başkası her zaman onun adına karar verir ve bu birey bundan rahatsız değildir.

 

3.Moratoryum Kimlik

Moratoryum bir kimlikte ki insan krizi yaşar ve araştırma yapar ama karar veremez.Olayın üstünde pek durmaz.

 

4.Dağınık Kimlik

Araştırma ve kriz bu bireylerde görülmez.Geleceklerine karşı herhangi bir karar vermezler.Verseler bile bu kararlar anlık kararlardır.

 

5.Ters Kimlik

Toplumda hoşlanmayacak şekilde karşılaşılacak kimliklerdir.Mesela imamın kızının manken olması gibidir.

 

6.Gölgelenmiş Kimlik

Ailenin ve toplumun baskısı altında kalmış gölgelenmiş kimliktir.Aile ve etrafındaki bireylerin zorlamaları ile yetişir.Diyelim bir üniversite okuyacak olan kız kendi seçtiği bölüm yerine ailesinin seçtiği bölümü zorla okur.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER