2018 KPSS Soru Tarzları ve Tahminleri

2018 KPSS Soru Tarzları ve Tahminleri

Tarih

2012 yılından sonra tarih alanında gelen sorular oldukça eleyici ve direk bilgi soruları olarak gözümüze çarpmaktaydı. Bu zor soruların akabinde çoğu yayın evi kitaplarında daha detaylı bilgiler , köşede bucakta kalan notları kitaplarına taşımaya başladı.Bu alanda benim hocam yayın evi işi daha da büyüterek en ince ayrıntısına kadar bilgileri kitaplarında aktardı. Adaylar tarih zor diye tüm bilgileri ezberledi ve sınava girdi.

2016 yılında ise genel kurul artık tarih sorularının bu denli zor ve eleyici olmaması gerektiğini düşündü ve 2016 , 2017 KPSS de tarih alanında basitleşme bir diğer deyişle YGS tarihi şeklinde sorular sormaya başladı. Bu farkında lığı geçmiş tarih sorularını araştırarak görebilirsiniz.Tahminim bu yıl da tarih adayları çok fazla zorlamayacaktır. Geçen yıla benzer basit ve araya bir iki tane eleyici soru ekleyerek sınavda karşınıza çıkacak.

 

Coğrafya

Coğrafya tüm adayların en güvendiği ve nasıl olsa yaparım değdi alan desek çok fazla kişi karşı çıkmaz sanırım. Coğrafya da 2017 KPSS den sonra bir değişim olduğu farkına varıldı. Geçmiş yıllarda orta düzey bir coğrafya soruları karşımıza çıkmıştı. Fakat son yıl da görüldü ki artık coğrafya ya iyi bir hazırlık yapılması gerekir. Çoğu aday coğrafyada bocalaması ve soru tarzının Coğrafya-II olarak karşımıza çıkması bizleri şaşırtmıştı. Detaylı sorular ve eleyici noktalar ile coğrafya ya  dikkat etmeniz gerekir.Bu yılda karşımıza bir eleyici alan olarak çıkabilir.

 

Daha fazla mesaj

2018 KPSS Sınav Tarihleri Belli Oldu !

Vatandaşlık

Şu bir gerçek ki vatandaşlık ön lisan KPSS ne göre daha kolay bir şekilde lisans grubuna sorulmaktadır. Çizgisini bozmaya birkaç şey varsa bu ülkede biri çubuk krakerin hala 25 krş olması bir de vatandaşlık sorularının hep aynı seviyede gelmesidir. Fakat geçtiğimiz dönemde yapılan yeni düzenlemeler ile vatandaşlık soru yelpazesinde bir genişleme olduğu apaçık. Soruları çözerken soru başlıkları iyi okunmalı ve hangi dönemi sorduğuna dikkat edilmelidir.

 

Güncel Bilgi

Sınavda karşınıza 2-3 adet güncel bilgi sorusu gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta genelde güncel bilgi soruları mart-nisan-mayıs aylarında gerçekleşen olaylar üzerinden karşımıza çıkmasıdır. Ek olarak her yıl neredeyse KPSS de karşımıza bir kadın sorusu çıkmaktadır. Bu soru bazen tarih alanında bazen de güncel bilgi alanında gözükmektedir. Örneğin 2016 Afife Jale , 2017 Ünlü tenisçimiz. Vs..

 

 

Türkçe

Türkçe , paragraf sorularına söyleyebileceğimiz pek fazla bir şey yok fakat ales paragraf soruları ile çalışmanızı önerebilirim. Ses bilgisi , anlatım bozukluğu gibi sorular karşısında başarılı olmak için çok örnek çözmek gerek. Asıl mesele ise Sözel Mantık soruları. Bu alanda bazı adaylar çok fazla zorluk çekmektedir. Eğer sözel mantık sorusuna başladınız ve bir türlü çözemiyor iseniz ikinci yolu denemeden diğer sorulara geçiniz . Beyniniz arka planda o soruyu sizin için çözmeye devam edecektir zaten. Sonradan dönüp sözel mantık sorusuna tekrar baktığınızda kolayca çözeceksinizdir. Eminim ki bunu denemelerde çoğu kez yaşamışsınızdır.