KPSS Ders Notu

KPSS Sınav Öncesi ve Sınav Anındaki Tavsiyeler

KPSS Sınav Öncesi ve Sınav Anındaki Tavsiyeler
Bu haber 30 Haziran 2018 - 23:57 'de eklendi ve 228 views kez görüntülendi.

Sınav Öncesi ve Sınav Anındaki Tavsiyeler

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ‘na bir hafta kala psikolojik ve vücut sağlığınızla ilgili olarak kendinize dikkat etmelisiniz.  Burada sadece psikolojik olarak hazırlanmanız sınava konsantre olmanızı ve başarı sağlayacağınız anlamına gelmiyor.  Dikkat edilmesi gerek başlıca noktaları madde madde işleyelim.Sınav Öncesi ve Sınav Anındaki Tavsiyeler

 

  1. Sınav günün kadar beynin etkili çalışması için neler yapılmalı.

İnsan beyni çalışırken tabiî ki belli bir enerji harcamak zorundadır bu enerjiyi de vücudumuzda bulunan şeker (glikoz) maddesinden elde ederek beynin fonksiyonlarını çalıştırır.Tabii ki burada bahsettiğimiz doğal şekerdir. Yani meyve , sebze veya kuru meyvelerde bulunan şekerdir . Sınava bir hafta kala her akşam kuru üzüm , kurutulmuş meyveler gibi hazır satılan çeşitli firmaların paketlerinden alıp tüketmenizde fayda var. Bu maddeler ile beyniniz ihtiyacı olan şeker miktarını karşılamış olacaksınızdır. ÖSYM ‘nin sınavlarda şeker dağıtmasının başlıca sebebi de budur.

 

  1. Yürümenin Beyine Etkisi

Yapılan araştırmalarda insanın günde 10.000 adım attıktan sonra beyni iki kat aktif bir şekilde çalıştığı belirlenmiştir. Bu noktada gün içerisinde sık sık yürüyüş yapmanızda fayda vardır. Sınava gireceğiniz okul yürüme mesafesinde ise yürüyerek gitmenizi öneriyorum.

 

  1. Su Tüketimi

Su tüketimini  sınav sabahında aşıra kaçmadan gerçekleştiriniz. Yanınıza alacağınız su ile sınavda bir iki yudum ile hem heyecanınızın dozunu azaltıp hem de ağzınızdaki kuruluğu giderebilirsiniz.

 

  1. Psikolojik Savaş Sınav Stresi

Sınav stresi sınav anına kadar ve sınav esnasında devam eden bir süreçtir.Bu noktada eğer çok fazla bir sorun yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda vardır. Eğer her insan gibi belli bir düzeyde stres yaşıyorsanız endişe edecek bir durum yoktur. Burada önemli olan içsel motivasyonunuzu yüksek tutmaktır. Sınav kapağına bakarken evet emeklerimin karşılığını alma vakti geldi , elbet zor sorular bu kitapçıkta var fakat eminim ki yapabileceğim soruların sayısı onlara nazaran daha fazla bunu biliyorum gibi kendinizi motive eden cümleler kurarak heyecanınızı ve stresinizin üstesinden gelin.

İlk sayfada altı soruda altı yanlış yaptığım 2016 KPSS de moral ve motivasyonum yerlere çakılmıştı. Heyecandan kendimde değildim fakat elbet yapabileceğim sorular var düşüncesi ile kendimi toparlayıp diğer sorularda at koşturuyordum.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER