Sınıf Yönetimi Disiplin Modelleri

66

Sınıf Yönetimi Disiplin Modelleri

Sınıf Yönetimi Disiplin Modelleri yedi adettir. KPSS de direk soru olarak karşımıza çıkabilmektedir. Konu da geçen bazı özel isimleri aklımızda tutmak için ona benzer ve andıran kelimeler ile onu beynimize kodlamak gerekebilir. Glaser modeli için sizlere bir örnek verdim. Konu bitiminde kitaplarınızdaki disiplin modelleri sorularını bitirmeyi unutmayınız.

 

1.Davranış Disiplin Modeli

Skaner Edimsel Koşullanma sürecidir. Davranış disiplin modelinde öğrencinin olumlu davranışı ödüllendirilir. Olumsuz her davranışı görmezden gelinerek sönmesi beklenir.Asla bu modelde ceza yoktur.Cezanın öğrenci üzerinde olumsuz bir sonuç çıkaracağı düşünülür.

 

2. Etkili Disiplin Modeli (Canter)

En katı , en disiplinli , en kötü disiplin burada yer alır.Kurallara uymayan öğrenciler hemen cezalandırılır.Tepkisel bir modeldir.Emir dili ve sen dili sıklıkla öğretmen tarafından kullanılır.Ceza sadece burada vardır.

 

3.Kounin Modeli

Öğretmen bu modelde öğrencisini yüceltir. Bir olay yaşandığı zaman öğretmen dikkati olumsuz tarafa değil olumlu tarafa çeker. Örnek vermek gerekirse ; Herkes yaramazlık yaparken yaramazlık yapmayan Filiz’e öğretmen herkes içinde teşekkür eder. Bunu gören öğrenciler ” aaa Filize öğretmen teşekkür etti biz de yaramazlık yapmayıp teşekkür alalım ” moduna girerler.

 

4.Glaser Modeli

Gerçeklik terapisi ile problem çözmektir. Bu gerçeklik terapisi psikolog veya psikiyatristlerin hastalarını tedavi etmede kullandığı metottur.Öğrenci akıllı bir varlıktır.İstediği takdirde mantıklı kararlar verebilir. Örneğin :Keşke bu etkinlikleri kısa sürede bitirsek de çizgi film izlesek diyen bir öğretmeni duyan öğrenciler kendisine mantıklı gelen düşünceye uyup hemen etkinlikleri bitirmek ister. Yani burada aslında öğretmenin öğrencilerine oynadığı küçük bir oyun var diyebiliriz. GAME (oyun) dan aklınıza gelebilir.

 

5. Güvengen Davranış Modeli

Öğretmen bütün öğrencilere adil , eşit olmak zorundadır. Yoksa öğrenciler tarafından güveni yitirilebilir. Yani öğretmen Ayşe’ye sınıfta ne tepki gösterdiyse Murat’a da aynı davranış için o tepkiyi göstermelidir.Bu sayede öğrencinin güvenini kazanacaktır.

 

6. Olumlu Uzsal Model

Burada öğretmenin sınıftaki ilk günü çok önemlidir.İyi izlenimler bırakmak gerekir . Beden diline hakim olmak oldukça önemlidir.

 

7. Sosyal Disiplin Modeli

İnsan sosyal bir varlıktır. Öğrencinin sosyal hayatını iyileştirilmesi gerekir. Çünkü bu model insanın sosyal hayatı iyileşince başarının da devamında geleceğini iddaa etmektedir.