Öğretmen ve Öğrenci Tipleri

15

Öğretmen ve Öğrenci Tipleri

Öğretmen ve Öğrenci Tipleri insanın kişiliğine göre çeşitlik göstermektedir.Bu çeşitlikten doğan belli başlar tipler vardır.Çoğumuz öğrencilik döneminde hem öğretmen tipleri olsun hem de öğrenci tiplerine eğitim öğretim yaşantısında bir kez olsa rastlamıştır. Bu tipleri sırasıyla örnek eşliğinde işleyelim. Eğlenceli bir konu olacak hazır olalım 🙂

 

Öğretmen Tipleri

 

Demokratik Öğretmen : İdeal , tercih edilen öğretmen tipidir. Adaletlidir , öğrencilerine söz vermekten çekinmez onların fikirlerine önem verir. 

Teokratik Öğretmen : Geleneksek öğretmen tipidir. Baskıcıdır , hani sınıfa girince çiçek olun der ve sizde hiç bir kelime duymadan dersi bitiren sert bakışlı öğretmen vardır ya bu odur işte. Surat desen mahkeme duvarı gibidir.Öğrencilere bırak söz vermeyi tuvalete gitmek için izin istemek bile korku dolu  5 dk dır. Bunlar günümüzde yavaş yavaş emekli olmaya başladı . Bir nesli tüketti bu öğretmenler neyse sinirlendim.

Serbest (ilgisiz) Öğretmen : Derse karşı sorumsuz , yoklama tutmuş tutmamış bakmaz, lay lom lom havasında sürekli bir düğün de ki dayı modun da olan öğretmen tipidir. Adı üstünde daha ne anlatayım. Bizim bir tane vardı ben bir müdürün yanına gideyim dedi 40 dk ders bitti hoca yok. Müdüre gittik bana gelmedi dedi. Sonra sordurdu eve gitmiş . Bu tip öğretmenlerdir. 

 

Öğrenci Tipleri

 

Başarılı Öğrenci : Bu tipler okula gitmeyi severler , okulda problem çıkarmazlar. Çubuklarını paylaşmayı seven dersi dört gözle takip eden öğrencilerdir.

Sosyal Öğrenci : Derslere karşı orta seviye ilgisi vardır ama hani sınıflarda nerede bir faaliyet olsa o oradadır dediğimiz arkadaş tipidir. Okulda en çok tanınanlar listesinde yer alırlar.

Bağımlı Öğrenci : Bağımlı öğrenci kolay isminden belli peki kime bağımlı. Tabii ki başarılı öğrenciye. Genelde başarılı öğrencinin etrafında gezen onun başarı oranının altında bulunan bağımlı kimliktir. Erkeklerde de çok rastlanır, meslek liselerinde birinci sınıfın ardından bölüm seçerken bu bağımlı şahıslar yakın arkadaşlarının seçtiği bölümü tercih ederler.

Yabancılaşmış Öğrenci : Zor öğrencilerdir , genelde okulu asarlar , öğretmenleri de bu tip öğrencilere karşı ilgisizdir. 

Gölge Öğrenci : Varlığı yokluğu belli olmayan genel de arka sıralarda unutulmuş öğrencilerdir.