Problem Alanına Göre Rehberlik

Problem Alanına Göre Rehberlik

Problem Alanına Göre Rehberlik üçe ayrılmaktadır Eğitsel , Kişi – Sosyal ve Mesleki rehberlik . Problem alanında üç madde vardır. Bundan ötürü diğer şıklara benzer fakat farklı alanlardan madde ekleyebilir bu sebeple soruyu okurken dikkat etmemiz gereken şey öncelikle soru köküdür. Eğer soruda Problem alanına göre rehberlikten bahsediyor ise o zaman aşağıda verilen üç maddeyi arayacağız. Soru şansımız zaten bu şekilde otomatikmen %33  e çıkıyor.

 

1.Eğitsel Rehberlik

Okul , ders , sınav başarısı , öğrenme , sınıf ile ilgili problemleri içermektedir.Örneğin Fen lisesinde mi okusam yoksa Anadolu lisesinde mi diye düşünen öğrenci , Matematikten yapamıyorum korkusu , Sınav öncesi yaşanan kaygı için rehberlik hocasıyla görüşme.

 

2.Kişi – Sosyal Rehberlik

Bireyin sahip olduğu kişiliği veya sosyal hayatında yaşadığı sorunlara çözüm aramak için dile getirilen rehberlik türüdür.Öz güven eksikliği , yaşam doygunluğunu kaybetme , ölüm kaygısı ,saçlarım dökülüyor , arkadaşlık ilişkilerindeki problemler , sigara bağımlılığı.

 

Daha fazla mesaj

3.Mesleki Rehberlik

Meslek : Eğitimle kazandırılır , maddi kazanç elde edilir aynı zamanda toplum yararı düşünülür.

İş : Mesleğin uygulanmasıdır.

Mesleki Rehberlik Aşamaları

  1. Kendini tanıma
  2. Mesleği tanıma
  3. Karar verme

Mesleki rehberlikte bireyin kendini tanırken dikkat etmesi en önemli şey yetenektir. Birey bazı meslekleri sevdiği için tercih etmek ister fakat yeteneği buna uygun olmayabilir. Bunun için bir tercih yapılacaksa öncelikle belirlenen koşul ” yetenek “koşuludur.