SON DAKİKA

KPSS Ders Notu

İşaret Kuramı - Tolman

İşaret Kuramı - Tolman , Uyarıcı - Tepki ilişkisinde tepkileri değil bilgiyi öğrenmeyi hedefler. Tolman'a göre öğrenme organizmanın tecrübelerinin sonucunda içinde yaşadığı çevreye ilişkin zihnine yerleşen bilgilerdir. 1. ) Beklenti Organizmanın hangi olaydan sonra ne gerçekleşeceğinin farkında olmasıdır. Ör: Zil çaldığına göre tenefüs başlayacak.  

2. ) Denence

Olaya karşı tahminde bulunma , hipotezler kurmaktır. Ör: Meteorolojinin hava durumu tahminleri  

3. ) Ödül Beklentisi

Organizmanın belli bir davranış sonrası kendine ödül geleceğinin farkında olmasıdır. Ör: Öğretmenin sorduğu soruya doğru cevap veren bir öğrencinin " aferin"  alacağını bilmesi.  

4. ) Örtük Sönme

Performans sırasında ödülün geleceğini ümit eden organizmanın artık umudunu kaybetmesi ve sönmeye başlamasıdır. Ör: Yatağını topladığından annesinden şeker alan bir çocuğun .Kavanozda şeker kalmadığını görünce artık toplasam da şeker alamayacağım düşüncesine girerek yatağını toplamaması.  

5. ) Gizil (Örtük) Öğrenme

Organizmanın farkında olmadan yapmış olduğu öğrenmeye denir. Ör: Evde temizlik yaparken kpss çalışan oğlunun sesini duyan bir annenin akşam kim milyoner yarışmasında çıkan soruya bilmemesine rağmen doğru cevap vermesi.  

6. ) Yer Öğrenme

Organizmanın amaçlarına ulaşacağı yerleri öğrenme isteğidir. Ör: Evde mutfağın veya ihtiyacını gidermek için wcnin yerini bilmek.  Ör: Acil durumda ilk gideceği hastanenin yerini bilmek  

7. ) Bilişsel Harita

Yaşadığı alandaki yerleri bilmesidir.Bunu yeni açılmış firmaların broşürlerindeki sokak tariflerine benzetebilirsiniz. Nereden nereye gidebileceğini kroki şeklinde kafasına çizmiştir.  

8. ) Bilişsel Deneme Yanılma

Organizmalar fiziksel olarak gerçekleştirecekleri şeyleri zihninde deneme yanılma yöntemi kullanarak sınarlar ve ardından gerçek hayata dökerler.Çoğumuz bunu her zaman yapıyoruz aslında.  

9. ) Kateksis

Bir nesle ile dürtü arasında bağlantı kurulmasına verilen ada denir.Her organizma yaşadığı bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ör: Adana 'da yemek için akla ilk gelen dürüm olması. Ör: Deniz kenarında yaşayan biri için balık olması. Yeme dürtüsü balıkla ilişik.  

10. ) Eşdeğer İnanç

Nötr olan duyumun ihtiyaçlar haline gelmesi.Önceden önemsiz olan bir duyumun gerekli hale gelmesi.Fizyolojik güdülerle ilgili değildir daha çok sosyal güdüleri beslemek içindir. Ör: Sınavda Türkçeden 90 alıp aferin alan öğrenci için artık o aferini almak için her sınava ekstra hazırlanmasıdır.Aferin duygusunu yaşamak onun için bir gereklilik olmuştur.  

11. ) Hareket Biçimleri

Tek denemede kazanılan basit kas koordinasyonlarıdır. Ör: Topa vurmayı öğrenmek.Vitesi ileri atmak. Anahtar çevirmek vs.
29 Kasım 2017 - 20:50 'de eklendi ve 1.749 views kez görüntülendi.
İLGİLİ HABERLER

İşaret Kuramı – Tolman

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA