KPSS Ders Notu

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

11 Nisan 2023 - 17:37 'de eklendi ve 1.371 views kez görüntülendi.

AVUSTURYA KAPILARI AÇTI ACİL 120 BİN İŞÇİ ARANIYOR

Avusturya’nın başta hemşire, bahçıvan ve inşaat ustaları olmak üzere 120 bini aşkın nitelikli göçmene ihtiyacı var. Belirlenen mesleklerden birinde eğitim almış olanlar oturma ve çalışma iznine başvurabiliyor.

Avrupa ülkeleri nitelikli göçmen alımında her yıl yaptığı değerlendirmede, hangi mesleklerde kaç açık olduğunu belirliyor ve buna göre vasıflı işçi kontenjanı açıyor. Bu ülkelerden biri de Avusturya.

Avusturya’da federal hükümet vasıflı işçi ihtiyacını, ülkenin resmi istatistik ofisinin işsizlik verileri üzerinden belirliyor.

Hükümete göre, Avusturya’nın başta hemşire, bahçıvan ve inşaat ustaları olmak üzere 120 bini aşkın nitelikli göçmene gereksinimi var.

Nitelikli göçmen gereksiniminı Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde karşılamanın daha zor olması nedeniyle Avusturya da AB dışından müracaatlara açık. Belirlenen mesleklerden birisinde eğitim almış olanlar oturma ve çalışma iznine başvurabiliyor.

Ancak müracaat süreci komplike ve uzun bulunduğu için ülke gerektiği ölçüde ve süratte nitelikli elemana ulaşamıyor.
Perşembe günü basın toplantısında konuşan Avusturya Ekonomi Bakanı Margarete Schambök ile Çalışma Bakanı Martin Kocher, bu durumun değişeceğini söyledi. Yani AB dışından nitelikli göçmen alımı süreci kolaylaşacak.

Avusturya’nın ne kadar nitelikli göçmene gereksinimi var?

Resmi bilgilere göre Avusturya’da değişik mesleklerde en az 124 bin pozisyon müracaatya açık.

Ancak Avusturya Çalışma Bakanı Kocher, rakam vermedi yalnız nitelikli göçmene olan gerçek gereksinimin çok daha çok bulunduğunu söyledi.Avusturya normalde başvuran kişinin ilgili alanda staj ve diğer eğitimleri aldığını kanıtlamasını istiyor.

The Local sitesine konuşan uzmanlar, örneğin Hollanda ve Almanya gibi ülkelerde profesyonel tecrübeye bakıldığını ancak Avusturya’da ise tecrübenin yanı sıra eğitim alt yapısının da istendiğini, bu durumun süreci zorlaştırdığını belirtiyor.

Avusturya, yeni dönemde bunu değiştirmeyi planlıyor.

Mevcut durumda Avusturya’da puan sistemi uygulanıyor ve iş başvurusu yapanlardan Almanca bildiklerini kanıtlamaları isteniyor.

Ancak gelecekte İngilizce dili de en az Almanca kadar başvuruda puan kazandıracak. Avusturya Ekonomi Bakanı Schramböck, bunun (İngilizce) özellikle startup sektörü için önemli olduğunu vurguluyor.

Almanca bilgisine ihtiyaç duyulduğunda ise sunulan sertifikalar 1 yıl yerine 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Yeni dönemde iş deneyimi daha çok puan kazandıracak ve örnek olarak sağlık çalışanlarının sunacağı staj belgeleri, birtakım alanlarda üniversite diploması kadar puan kazandırabilecek.

Avusturya için hangi mesleklere ihtiyaç var ve nasıl müracaatlur?

Resmi bilgilere göre en çok ihtiyaç duyulan alanlar turizm, gastronomi (garson, aşçı) sağlık ve yazılım.

Ayrıca hükümetin hazırladığı taslak metin, mevsimlik işçilerin de çalışma ve oturma izni almalarını kolaylaştıracak.

Buna göre üç sene süresince istihdam edilen mevsimlik işçiler, aynı sektörde iş öneriyi aldıklarında derli toplu işçi olabilecekler.

Avusturya Çalışma Bakanı, göçmen alımının kolaylaştırılmasının, Avusturya’da hayat niteliğini ya da maaş civarını düşürmeyeceğini vurguladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ