Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ? KPSS ‘de güncel bilgiler sorularında karşımıza çıkabilecek muhtemel bir soru tipi olabilir düşüncesiyle sizlere bitcoin ne olduğu neden bu aralar popülaritesinin arttığını devletlerin neden sıcak olarak düşünmediği bir sistem olduğunu anlatacağım.

 

Coin Nedir ?

 

Coin , elle tutamadığımız gözler göremediğimiz para birimidir. Yani ortada herhangi bir madeni veya

Bitcoin Nedir ?
Bitcoin Nedir ?

kağıt para olmayıp sadece hesabınızdaki sıfırlara coin diyoruz. Bitcoin gibi Dünya üzerinde 1300 farklı coin vardır. Bunların en popüleri olanı ve en değerli olanı ise Bitcoin’dir.  Coinleriniz bir şifre ile erişebildiğiniz ve Dünya üzerinde her yerde istediğiniz an tek şifre ile alıp satabildiğiniz bir paradır. Günümüzde Paris metrosunda bilet almak isterseniz eğer ödeme seçenekleri arasında coin bile görebilirsiniz.

 

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır ?

 

Coin’ler içerisinde en değerli para birimi olanı Bitcoin’dir. Arkasında bir devlet yoktur. Aslında bu bir dijital yazılım gibidir. Peki neden bitcoin bu kadar popüler. Bitcoin ile normal bankalar arasındaki fark nedir ?.Siz şimdi bir kredi kartı ile para gönderdiğiniz zaman halka sistemi ile bir halka oluşur. Sizin gönderdiğiniz para ile alıcı bir alış veriş yapar ve o halkaya bir halka daha eklenir. Alış veriş sonucu para kazanan adam gider bir terör grubuna yatırım yapar ve o halkaya bir halka daha eklenir. Polis bu parayı araştırırken bu halkaları adım adım takip ederek paranın nereden geldiğini bulur.  Bitcoin’de ise bu halka sistemi yoktu. Yani paranın nereden gelip nereye gittiği sır gibi saklıdır. Peki bu kimlerin işine gelir Uyuşturucu tacirleri , terör grupları , kaçakçılar vs.  Polis bunları takip edemediği için bu sebeple aslında günümüzde bu kadar popüler.  Tabi bu sadece kötüye kullanıma bir örnekti.

 

 

Türkiye Bitcoin İçin Neler Düşünüyor ?

 

Coin sistemi gelecekte muhakkak olacaktır. Haliyle ülkeler sırayla kendi merkez bankalarının bir coin çıkarmalarını gündeme getirmiştir. Günümüzde bunu Estonya gerçekleştirmek üzere Escoin ile. Türkiye’de de bir çalışma yürütüldüğü gündeme gelmiş ve coin için isim aramaları başlandığı üzere sosyal medyada TT olmuştu. Eğer coinlerin arkasında bir devlet olursa güvenirlik açısından daha sağlam olacağı düşüncesi ile bu durumu takip etmekteyiz.

Yazar: KPSS